Короткі відомості про організацію

Громадська неприбуткова організація “Мирний берег” заснована у лютому 2015 року в м. Луцьк. Нашою місією є всебічний захист та розвиток культури прав людини в Україні, пошук зниклих безвісти в ході збройного конфлікту на сході України, а також документування та розслідування випадків катувань, нелюдського чи такого, що принижує гідність поводження або покарання, позасудових страт, розстрілів, масових вбивств, насильницьких зникнень та інших військових злочинів і злочинів проти людяності, скоєних представниками влади, службовими особами Збройних сил Російської Федерації і контрольованих ними учасниками терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР”, що призвели до тяжких наслідків, тимчасової окупації території АР Крим, м. Севастополь, частини Донецької і Луганської областей.

Громадська організація “Мирний берег” є членом Коаліції громадських правозахисних організацій та ініціатив “Справедливість заради миру на Донбасі”[1].

Цільовою групою для роботи організації стали військові та цивільні особи, які загинули або постраждали під час збройного конфлікту – люди, що зазнали непоправного фізичного та душевного болю від нелюдів, злочинні діяння яких виходять за рамки розуміння людської природи.

Члени команди громадської організації “Мирний берег” – це правозахисники, юристи, програмісти та громадські слідчі, основною метою яких з моменту заснування організації є пошук безвістно зниклих та загиблих в зоні проведення антитерористичної операції. В ході цієї діяльності, з червня 2015 року ще одним пріоритетним завданням стає документування серйозних злочинів, вчинених під час збройного конфлікту на Донбасі, що викликають стурбованість усієї світової спільноти та підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, а також, в межах своїх повноважень, участь у їх розслідуванні з метою притягнення винних до відповідальності за нормами національного законодавства.

Протягом періоду функціонування організацією було створено базу даних, яка містить належним[2] чином зібрану інформацію про полонених, поранених, зниклих безвісти, загиблих – військових та мирних громадян, а також дані щодо обставин подій, що мали місце під час збройного конфлікту на сході України та ймовірних злочинців.

Завданням бази є полегшення процесу пошуку безвістно зниклих осіб та розслідування злочинів, а також збір, систематизація та аналіз доказів з метою подальшої їх передачі національним правоохоронним, судовим органам та міжнародним судовим установам – Європейського Суду з прав людини та Міжнародного кримінального суду.

За час роботи нами також виявлено випадки протиправних дій з боку добровольчих батальйонів та військовослужбовців Збройних сил України під час проведення антитерористичної операції. Ці випадки з об’єктивних причин складніше документувати та розслідувати, їх одразу намагаються політизувати та звинуватити тих, хто заявляє про такі порушення, у відсутності патріотизму або більше, у сепаратизмі та співпраці з окупантами. Проте, у жодному разі це не спинить нас у досягнені поставленої мети – зафіксувати всі порушення прав людини під час збройного конфлікту на Донбасі, незалежно від того, хто їх вчинив, без розподілу на “своїх” та “чужих”.

На підставі зібраної інформації ми маємо намір підготувати аналітичний матеріал, який буде представлений для ознайомлення державним органам влади та міжнародним організаціям.


1 Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» є неформальною спілкою 17 громадських правозахисних організацій та ініціатив. Учасники Коаліції об’єднали свої зусилля задля узгодженого документування порушень прав людини, допущених в ході збройного конфлікту на сході України. Коаліція зосереджується на зборі інформації про найбільш тяжкі порушення прав людини та порушення норм міжнародного гуманітарного права.

2. Інформація зібрана відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»