Справи, що представлені у звіті

У цьому розділі ми наводимо фактичні обставини справ (фабула справи: час, місце, спосіб, та інші обставин вчинення злочину), що розслідуються нашою командою, зазначаємо учасників події, в тому числі підозрюваних та надаємо їх протиправним діям неофіційну кримінально-правову кваліфікацію відповідно до чинного кримінального закону України. На даний час нам вдалося зібрати інформацію про 95 випадків, що містять ознаки тяжких злочинів, зокрема умисні вбивства, розстріли. По кожному з цих епізодів нами ведеться розслідування та по деяким із них нам вже вдалося встановити ймовірних злочинців. Загалом, база ГО «Мирний берег» містить дані про 326 осіб, представників НЗФ так званих «ДНР» та «ЛНР», а також матеріали, що можуть вказувати на їх причетність до вчинення злочинів.

По кожній справі у даному розділі нами проведено об’ємну роботу, зібрано та проаналізовано велику кількість документів, фото, відео матеріалів, опитано свідків події та самих потерпілих, тому ми твердо переконані, що подана нами інформація становитиме інтерес для відповідних національних та міжнародних установ.

Завдання даного розділу – показати жахіття трагедії, що відбувається у східних областях України. На превеликий жаль, в ході нашого дослідження нами виявлено, що випадки катувань або жорстокого поводження, що призводять до смерті, умисні вбивства та інші серйозні злочини, є далеко непоодинокими. Навпаки, маштаб та інтенсивність насильства, який демонструють представники НЗФ до свого супротивника, вражає. Важко повірити, але для катів виймання очей, здирання шкіри живцем, гра в «російську рулетку», імітація розстрілу, страти, застосування до заручників інших нелюдських видів поводження, стали звичними розвагами. Нами встановлено підрозділи НЗФ, які принципово не беруть полонених, вони вбивають їх після затримання, попередньо піддаючи звірячим допитам із застосуванням тортур. Доволі часто вбивці хизуються скоєним у соціальних мережах та у тематичних групах інтернет-ресурсу, доступ до яких може отримати навіть дитина.

Метою даного розділу було розслідувати злочини, встановити винних та притягнути їх до відповідальності. По окремим справам напрацьовані нами матеріали передані правоохоронним органам, які отримали належну правову оцінку та долучені до кримінальних проваджень. Ми й надалі відкриті до співпраці з державою, громадськими правозахисними організаціями, іншими ініціативами в Україні та за її межами.

З сумом відзначаємо, що розслідування злочинів вчинених проти основоположних прав та свобод людини під час збройного конфлікту на сході України компетентними органами затягується, зокрема через політичну заангажованість, застарілі технічні методи роботи, незлагодженість співпраці між собою, брак мотивації щодо окремих справ, а подекуди через умисну бездіяльність. Своїм прикладом ми хочемо показати, що спільна робота з правоохоронними органами, поєднання досвіду фахових слідчих з новітніми методами роботи (база даних та програмні рішення в ній) дає позитивний результат та забезпечує право потерпілих на ефективне розслідування, дотримання якого є обов’язком держави відповідно до зобов’язань у сфері прав людини.