Українське законодавство та міжнародне право

Такі серйозні злочини, як масові вбивства, розстріли військових та цивільних, катування, насильницьке зникнення, статеві злочини, примусове переміщення населення та інші, що вчинені у ході збройного конфлікту на сході України, зважаючи на їх характер, масштабність і системність, які викликають стурбованість всієї міжнародної спільноти – визначені статтями 7, 8 Римського статуту як злочини проти людяності та військові злочини та підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

На жаль Україна не ратифікувала Римський статут та не стала повноправною учасницею Міжнародного кримінального суду. Проте, у квітні 2014 та вересні 2015 року, Уряд скористався передбаченою пунктом 3 статті 12 цього документу можливістю визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду у спеціальному порядку: спочатку щодо злочинів, вчинених між 21 листопада 2013 року та 22 лютого 2014 року (у контексті подій на Майдані), а потім – щодо всіх злочинів, скоєних на території України з 20 лютого 2014 року, без крайньої дати. В результаті чого, Канцелярією Прокурора представлено звіт по справі “Ситуація в Україні” за 2016 рік щодо підсумків попереднього розслідування, де з-поміж іншого слід відмітити такі ключові моменти:

1. Визнання наявності міжнародного збройного конфлікту між Україною та Російською Федерацією щодо анексії півострову Крим.

2. У звіті наводяться численні епізоди участі Російської Федерації у збройному конфлікті в окремих частинах Донецької та Луганської області, а саме, повідомлення обох країн (України, Російської Федерації) про артилерійські обстріли військових баз противника, арешти російських військових Україною, причетність особового складу, бойової техніки та транспортних засобів Росії в двох найбільш жорстоких боях в м. Іловайськ та м. Дебальцеве, що вказує на пряме протистояння між російськими збройними силами та силами уряду України, яке передбачає наявність міжнародного збройного конфлікту. Водночас Прокурором вивчається заява про контроль Російською Федерацією над озброєними групами з метою остаточного встановлення даного збройного конфлікту як міжнародного.

3. В рамках подій в східній Україні канцелярією Прокурора задокументовано більше 800 імовірних випадків злочинів після 20 лютого 2014 року, продовжується збір відомостей, отриманих від свідків та жертв збройного конфлікту.

Національне законодавство, зокрема КК України, попри свою недосконалість, дозволяє кваліфікувати злочини проти людяності, військові злочини, чи інші серйозні порушення МГП, а також притягнути винних до відповідальності. Разом з тим діяльність ГО “Мирний берег” набуває ще більшої доцільності і значимості. Результатом нашої роботи є доказова база, яка містить тисячі зафіксованих фактів грубих порушень прав людини, серйозних порушень МГП під час збройного конфлікту на Сході України, та доказів, що вказують на причетність Російської Федерації до розв’язання, ведення агресивної війни проти України, які можуть слугувати для Міжнародного кримінального суду додатковим джерелом відомостей по справі “Ситуація в Україні”.